2ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΞΑΝΘΗΣ

Τoμέας Πληροφορικής  -  Informatics

Τομέας Ηλεκτρονικής  -  Electronics

• Main-slider

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος  -  Agriculture, Food and Environment

Τομέας Οικονονομίας και διοίκησης  -  Economics and Management

Τομέας Υγείας και πρόνοιας - Health and Providence

space line

plinetxan link

digitalsch link

iep link

safernet link

pegasus link

institution home  Σας καλωσορίζουμε στο δικτυακό μας τόπο.

Το 2ο ΕΚ (Εργαστηριακό Κέντρο) Ξάνθης στοχεύει στην σωστή και άρτια εργαστηριακή εκπαίδευση των μαθητών/τριών της τεχνικής-επαγγελματικής εκπαίδευσης σε πλήρως οργανωμένα εργαστήρια, ώστε να τους βοηθήσει και να τους προετοιμάσει για να ενταχθούν επαγγελματικά στην αγορά εργασίας.

Το 2ο ΕΚ Ξάνθης ανήκει στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση Ξάνθης και υποστηρίζει την εκπαίδευση των μαθητών/τριών του 1ου ΕΠΑΛ Ξάνθης, του ΙΕΚ Ξάνθης και του 4ου ΓΕΛ Ξάνθης. Συστεγάζεται με το 1ο ΕΠΑΛ Ξάνθης και το ΙΕΚ Ξάνθης.

Μάιος 2024
ΚΔΤΤΠΠΣ
epal1 lnk iek lnk Sch rules2 link ekthesi apotimisis 2EKxan
draseis 2EKxan

Δράσεις του τομέα Υγείας-Πρόνοιας στα πλαίσια ενημέρωσης των μαθητών της Γ’ τάξης σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση τους μετά το πέρας των λυκειακών σπουδών τους.

Στις 25/01/2024 ο λογοθεραπευτής κ. Κωνσταντίνος Θεραπίδης, αποδεχόμενος την πρόσκληση μας, ενημέρωσε τους μαθητές μας στο χώρο του σχολείου για τις σπουδές και το επάγγελμα του λογοθεραπευτή. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Θεραπίδη για την ανταπόκριση του στο αίτημα μας.

logotherapeutis

Στις 16/02/2024 η εργοθεραπεύτρια κα Ελένη Παπαδογιάννη, αποδεχόμενη την πρόσκληση μας, ενημέρωσε τους μαθητές μας στο χώρο του σχολείου για τις σπουδές και το επάγγελμα του εργοθεραπευτή. Ευχαριστούμε θερμά την κα Παπαδογιάννη για την ανταπόκριση της στο αίτημα μας.

ergotherapeutria

Στις 16/02/2024 ο καθηγητής Νοσηλευτικής του σχολείου μας, υπεύθυνος της μαθητείας της νοσηλευτικής ειδικότητας του σχολείου μας και διδάσκων στα ΔΙΕΚ Ξάνθης κ. Ραφαήλ Θεοδωρίδης ενημέρωσε τους μαθητές για το μεταλυκειακό έτος σπουδών (Μαθητεία), την πρακτική άσκηση και τις σπουδές στα δημόσια ΙΕΚ. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Θεοδωρίδη για την ανταπόκριση του στο αίτημα μας.

theodoridis

Στις 7/03/2024 η διαιτολόγος κα Κυριακή Καλδαρίδου , αποδεχόμενη την πρόσκληση μας, ενημέρωσε τους μαθητές μας στο χώρο του σχολείου για τις σπουδές και το επάγγελμα του διαιτολόγου. Ευχαριστούμε θερμά την κα Καλδαρίδου για την ανταπόκριση τη στο αίτημα μας.

diaitologos

Στις 29/03/2024 ο ανθυποπυραγός κ. Κωνσταντινίδης , αποδεχόμενος την πρόσκληση μας, ενημέρωσε τους μαθητές μας στο χώρο του σχολείου για τις σπουδές και το επάγγελμα του πυροσβέστη. Ευχαριστούμε θερμά τον ανθυποπυραγό κ. Κωνσταντινίδη για την ανταπόκριση του στο αίτημα μας.

pyrosvestis

© Copyright 2014 - 2024, 2ο ΕΚ ΞΑΝΘΗΣ. All Rights Reserved.